استاندارد جوشکاری گریتینگ : اصول و قواعدی که باید رعایت شوند

  • تاریخ انتشار : 2019/09/14
  • نظرات : یک دیدگاه

به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های ویژه که جهت انجام جوشکاری انواع گریتینگ فلزی و فولادی در کارخانه تولید این محصول انجام می‌گیرد استاندارد جوشکاری گریتینگ گفته می‌شود. به طور کلی استانداردهای جوشکاری گریتینگ را می‌توان از بهترین و معتبرترین مراجع جهانی استخراج نمود. روش اجرای صحیح جوشکاری، شرایط و ملزومات جوشکاری، اقدامات ایمنی و تجهیزات از جمله مواردی هستند که در اصول جوشکاری شبکه های فلزی به آن‌ها اشاره شده است. در ادامه با مفاهیم، اصول جوشکاری شبکه های فلزی بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

استاندارد جوشکاری گریتینگ

 

اصول جوشکاری شبکه های فلزی و فولادی

تمامی فرآیندها و مراحل در کارخانه تولید انواع صفحات مشبک فلزی از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند، یکی از موارد بسیار مهم که از ارزش بالایی برخوردار هستند رعایت اصول جوشکاری شبکه های فلزی و صفحات مشبک می‌باشد. در رابطه با اصول جوشکاری شبک های فلزی باید گفت که رعایت این موارد دوام و استحکام انواع گریتینگ های فلزی که در کارخانه تولید شده‌اند را تضمین می‌کنند. رعایت تمامی نکات مهم که در مراجع اصول و موازین جوشکاری صفحات مشبک بیان شده‌اند در هنگام انجام جوشکاری صفحات مشبک گریتینگ ضرورت دارند. در ادامه مفاهیم مهم در رابطه با اصول جوشکاری شبک های فلزی را بیان خواهیم نمود، دقت داشته باشید که تمامی اعداد و ارقام باید در حد تعریف شده و مجاز وجود داشته باشند.

مفاهیم مهم در اصول و استاندارد جوش صفحات مشبک

  • یکی از نکات مهم که در رابطه با اصول جوشکاری شبک های فلزی باید رعایت شود ترتیب جوشکاری میله‌ها و یا تیغه‌ها به یکدیگر و به بدنه اصلی گریتینگ می‌باشد.
  • فاصله استاندارد بین تیغه‌ها در گریتینگ با توجه به نوع کاربری آن نیز باید رعایت شود.
  • تمامی ابعاد و اندازه‌ها هنگام جوشکاری انواع گریتینگ باید بر حسب میلی متر اندازه گیری شوند، البته در شرایطی که دستورالعمل اصول جوشکاری شبک های فلزی واحد دیگری را عنوان کرده باشد می‌توان ابعاد و اندازه‌ها را بر اساس آن واحد اندازه گیری نمود.

اصول  جوشکاری صفحات مشبک با کاربرد سنگین و نیمه سنگین

شیوه‌های جوشکاری که برای انواع گریتینگ های فلزی بیان شده است شباهت قابل توجهی به یکدیگر دارند و در برخی از جزئیات همچون ابعاد و اندازه‌های بین تیغه‌ها و یا میله‌ها تفاوت‌های اندک وجود دارد. به منظور تولید شبکه‌های فولادی به صورت گریتینگ و با هدف کاربرد سنگین همچون ساخت معابر برای خودروهای سنگین باید اصول و استاندارد جوشکاری گریتینگ بر اساس کد ASTM A-123 انجام گیرد.

فاصله استاندارد که تیغه‌های فلزی باید بر اساس آن جوش داده شوند در دستورالعمل‌های جهانی تعیین شده‌اند. در مواردی که تیغه‌های فلزی باید با زاویه خاص به یکدیگر متصل شوند اصول جوشکاری شبک های فلزی زوایه ها را به طور دقیق تعیین می‌کنند، زاویه‌ها به گونه‌ای تعیین می‌شوند که حداکثر دوام و استحکام برای گریتینگ فراهم شود. جوشکاری انواع گریتینگ فلزی با متریال های مختلف را می‌توان با توجه به کدهای استاندارد AWS انجام داد.
یکی از شرکت‌های تولید کننده انواع گریتینگ که در کار خود به درستی اصول جوشکاری شبک های فلزی را با رعایت تمامی جزئیات در رأس کار خود قرار می‌دهد شرکت گریتینگ سازی اراک گریتینگ (ArakGraring) می‌باشد. در خاتمه می توانید کدهای مورد نیاز در رابطه با اصول جوشکاری صفحات مشبک را از سایت ویکی پدیا ملاحظه فرمایید.

کد مطلب ۱۳۹۸/۰۶/۲۳/۵۲۰