گریتینگ چیست ؟ + بست و گریتینگ فلزی چیست؟

رشد سریع تولیدات صنعتی در ساخت‌وساز، اسامی جدیدی به این صنعت اضافه کرده است که ممکن است در ابتدا به گوش مخاطب ناآشنا باشند؛ گریتینگ یکی از همین موارد است. وقتی در مورد صنایع تولید انواع گریتینگ و صفحات مشبک بشنوید ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که اصلاً گریتینگ چیست؟ گریتینگ در یک بیان ساده به صفحات مشبکی اطلاق می‌شود که به عنوان سطوح افقی همانند کف‌ محوطه، پیاده‌روها، پله‌ها، درپوش‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع پس از دانستن اینکه گریتینگ چیست و چه تعریفی دارد به راحتی می‌توانید نمونه‌های فراوانی را که پیش از این دیده‌اید به یاد آورید.

 

چون استفاده از این صفحات در فضاهای صنعتی همچون کارخانه‌ها و یا فضاهای شهری مانند پل‌ها و دریچه‌های مشبک کانال‌های آب بسیار رایج است. علت این رواج، ضرورت جریان داشتن هوا و نیاز به تهویه در این فضاها، و پایین بودن سطح حساسیت نسبت به مسائل زیبایی‌شناختی در کاربردهای صنعتی است. اما امروزه با افزایش تنوع محصولات گریتینگ و امکان تولید صفحات در جنس، طرح و رنگ‌های مختلف زمینه‌های استفاده از گریتینگ نیز گسترش یافته است. به عنوان مثال نمونه‌های دکوراتیو در ساختمان‌ها و حتی طراحی داخلی نیز می‌توانند به کار گرفته شوند. بنابراین کاربرد گریتینگ دیگر محدود به مواردی که پیش از این در شکل سنتی آن مشاهده کرده‌ایم نخواهد بود.

 

گریتینگ چیست

 

گریتینگ فلزی چیست؟

این سؤال ممکن است ابتدا نامأنوس به نظر بیاید. ما می‌دانیم که گریتینگ چیست و اغلب نیز آن را به شکل فلزی مشاهده کرده‌ایم! پس سؤال «گریتینگ فلزی چیست؟» کمی بی‌مورد به نظر می‌رسد! اما همان طور که در معرفی گریتینگ گفتیم امروزه محصولات گریتینگ به اشکال مختلفی تولید می‌شوند از جمله گریتینگ فلزی، فایبرگلاس، پلاستیک و کامپوزیت. پس گریتینگ فلزی تنها یکی از اشکال گریتینگ بوده و خود انواع مختلفی دارد.

انواع گریتینگ و سازه های مشبک فلزی چیست؟‌ از انواع رایج گریتینگ فلزی می‌توان به گریتینگ فولاد، چدن و استیل اشاره کرد. همچنین پس از تولید گریتینگ، برای انتخاب پوشش آن نیز گزینه‌های متعددی در اختیار داریم از جمله: گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد یا رنگ. انتخاب جنس و پوشش گریتینگ فلزی بر اساس محیط و نوع کاربری آن صورت می‌گیرد. پوشش‌های گالوانیزه اغلب در محیط‌های صنعتی یا کانال‌های آب که حاوی مواد خورنده هستند بهترین انتخاب محسوب می‌شوند.

 

پوشش رنگ اخیراً در کاربرد دکوراتیو یا زیبایی‌سازی فضای شهری همچون فنس‌ها و … که حساسیت کمتری از نظر خورندگی محیط دارند محبوب شده است. همچنین انواع گریتینگ فلزی را می‌توان بر اساس ساختارشان همچون تسمه در تسمه، تسمه در نیم‌تسمه و تسمه در میلگرد تقسیم‌بندی کرد. انتخاب از میان این ساختارها بر اساس صلاحدید مهندس مشاور و با توجه مشخصات مورد انتظار از کاربری صورت می‌گیرد.

معنی گریتینگ چیست؟

پس از آشنایی با مفهوم و کاربرد گریتینگ و دانستن اینکه گریتینگ چیست ، ممکن است وجه تسمیه و معنای آن نیز برایتان مورد سؤال باشد. اما معنی گریتینگ چیست؟ گرِیْتینگ در واقع تلفظ عبارت انگلیسی grating در زبان فارسی است که از نظر زبانی به معنی طارمی، شبکه فولادی، دریچه مشبک و … می‌باشد.

با این حال از نظر کاربردی و صنعتی، مقصود از گریتینگ تنها شبکه‌هایی است که تحت استانداردهای دقیق مهندسی برای کاربردهای مختلف صنعتی، شهری و ساختمانی طراحی و تولید می‌شوند. بنابراین صفحات مشبک مختلفی که در سطح شهر و ساختمان تولید می‌شوند علی‌رغم شباهت ظاهری، جزء صنایع گریتینگ نخواهند بود. چه در کاربرد صنعتی و شهری و چه در انواع دکوراتیو، تنها شبکه‌هایی که کارخانه‌های معتبر تحت استانداردهای لازم تولید می‌شوند می‌توانند برای مقاصد تخصصی به کار روند.