[گریتینگ فلزی] چیست + گریتینگ سازه فلزی تهران

گریتینگ فلزی نوعی از انواع گریتینگ است که کاربرد بیشتری در صنعت دارد. از گریتینگ فلزی بیشتر در راه پله‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی، پارکینگ‌ها و روی جوی‌های آب استفاده می‌شود. گریتینگ سازه فلزی یک اصطلاح است که برای طبقه بندی انواع مختلفی از محصولات فلزی ساخته شده استفاده می‌شود. متداول‌ترین استفاده از این سازه‌ها در ساختمان‌های مرتفع و برج‌ها برای پله‌های فرار است. چرا که راه پله‌های ساخته شده از صفحات مشبک فلزی دارای استحکام و دوام بیشتری هستند و در هنگام وقوع حوادثی چون آتش سوزی دچار آسیب نشده و با حفظ استحکام و دوام خود به راحتی افراد می‌توانند از آنها برای فرار از محل حادثه استفاده کنند.

برای ساخت گریتینگ سازه فلزی میله‌های فلزی را به صورت عمودی و افقی به هم متصل می‌کنند تا حالت مشبک به وجود بیاید. سازه‌های پیش ساخته را که قبلاً در کارخانه ساخته شده است را در محل مونتاژ می‌کنند. به طور معمول، میله‌ها با جوش به هم پیوند داده می‌شوند و در حالی که می‌توان انواع مختلفی از فرایندهای جوشکاری را برای اتصال آنها و مونتاژ در محل استفاده کرد، برای صرفه جوئی در هزینه‌های جوشکاری بهتر است تا از انواع میله‌های فلزی با ضخامت کمتر برای ساخت گریتینگ استفاده شود.

 

گریتینگ فلزی

 

گریتینگ سازه فلزی

برای ساخت و مونتاژ گریتینگ سازه فلزی در محل باید انواع دستورالعمل‌های ایمنی در این زمینه رعایت شود تا مشکلی برای فردی به وجود نیاید. گریتینگ میله‌ای (Bar Grating) یکی از انواع صفحات مشبک فلزی است که در آن میله‌های فلزی به صورت عمودی بر هم متصل می‌شوند. به غیر از فرایند جوشکاری از راه‌های دیگر و کم هزینه‌تر هم می‌شود برای اتصال این میله‌های فلزی و تشکیل گریتینگ مشبک استفاده کرد. این نوع از صفحات مشبک فلزی معمولاً از جنس فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شود. و در خیلی از مواقع سطح گریتینگ با گالوانیزه گرم پوشانده می شود که به آن گریتینگ و صفحات مشبک گالوانیزه می گویند و  استفاده از آن به علت توان تحمل وزن زیاد در فضاهای باز مثل کفپوش‌های صنعتی متداول و رایج است.

همچنین می‌توان از این نوع از گریتینگ‌های فلزی برای پله‌های فرار، پل‌ها و … استفاده کرد. گریتینگ ایمنی (Safety Grating) نوع دیگری از صفحات مشکب فلزی است که نسبت به دیگر انواع گریتینگ محکم و مستحکم‌تر ساخته شده است و ایمنی و امنیت بالاتری دارد. این نوع از گریتینگ برای انقباض و کشش بیشتر سطوح پیاده روی و راه رفتن افراد مختلف در صنایع متفاوت طراحی شده است تا از سقوط کردن و افتادن آنها جلوگیری کند. برای اینکه کشش و انقباض گریتینگ افزایش پیدا کند، از سطوح فلزی آلومینیومی و فولادی الماسی شکل استفاده شده است.

گریتینگ فلزی تهران

صفحات مشبک فلزی تهران اشاره به فروشگاه‌های ساخت و فروش این نوع سازه فلزی در تهران دارد. البته این به این معنا نیست که کارگاه‌ها و کارخانه‌های ساخت گریتینگ سازه  فلزی این فروشگاه‌ها در تهران است. بلکه می‌تواند کارخانه‌های آنها در شهرهای دیگر باشد و این فروشگاه‌ها عاملیت فروش و یا نمایندگی فروش این تولیدکنندگان را داشته باشند. همچنین این به این معنی هم نیست که این فروشگاه‌ها تنها این سازه‌های فلزی را در تهران به فروش می‌رسانند بلکه برای تمامی شهرهای ایران کار خرید و فروش انواع گریتینگ انجام می‌شود.

فروش انواع گریتینگ توسط این فروشگاه‌ها در تهران می‌تواند هم به صورت فیزیکی و هم به صورت اینترنتی باشد. خرید به صورت اینترنتی از فروشگاه‌های فروش گریتینگ راحت‌تر است. چرا که می‌توان در هر ساعت شبانه روز و در هر مکانی خرید خود را با بهترین شرایط و مناسب‌ترین قیمت از این فروشگاه‌های اینترنتی خریداری کرد و محصول و کالای خریداری شده را در محل کارگاه و پروژه ساختمانی به راحتی تحویل گرفت.

انواع فروشگاه‌‌ها و تولید کننده‌های معتبر و شناخته شده شبکه های فلزی توری مانند تهران دارای سایت هستند که در آنجا تلفن، نمونه کار و آدرس فروشگاه و کارخانه خود را درج کرده‌اند. جهت اطلاع از قیمت انواع گریتینگ فلزی و گالوانیزه می توانید با شرکت رهبان فاخر ساعی تماس حاصل فرمایید.

 

گریتینگ فلزی در کارخانه

سازه فلزی در کارخانه و کارگاه‌های ساخت این سازه‌های فلزی ساخته و تولید می‌شوند و به صورت پیش ساخته به محل پروژه ساختمانی منتقل می‌شوند و در آنجا با روش‌های مختلف جوشکاری مونتاژ و نصب می‌شوند. در هنگام نصب انواع گریتینگ در محل باید اقدامات ایمنی رعایت شود تا از بروز هرگونه حادثه منجر به خسارات مالی و جانی، جلوگیری شود. البته از صفحات مشبک گونه فلزی در کارخانه و دیگر کارگاه‌ها و پروژه‌های ساختمانی می‌توان استفاده کرد. آن‌ها را می‌توان به عنوان کفپوش و پله‌ها و انواع راهروها مورد استفاده قرار داد.

برخی از این کارخانه‌های ساخت انواع گریتینگ هستند که خودشان عاملیت فروش دارند و محصولات تولیدی خود را به صورت حضوری و اینترنتی می‌فروشند.اما برخی دیگر از این کارخانه‌های ساخت گریتینگ، محصولات و کالاهای خود را برای فروش در اختیار نمایندگی و فروشگاه‌های دیگر قرار می‌دهند. کارخانه‌های زیادی در سطح کشور مشغول ساخت این سازه‌های فلزی هستند و آنها را علاوه بر مصارف داخلی به کشورهای خارجی همسایه صادر می‌کنند. این کارخانه‌ها انواع مختلف این گریتینگ‌ها با ابعاد و اندازه‌های مختلف و در تنوع و کیفیت گوناگون و متفاوت می‌سازند و به فروش می‌رسانند.

قیمت گریتینگ فلزی

قیمت انواع صفحات مشبک فلزی متفاوت است. تعیین قیمت گریتینگ و سازه های فلزی بستگی به نوع و مرغوبیت فلز به کار رفته در آن دارد. از دو فلز در ساخت این نوع گریتینگ به کار می‌رود که این دو فلز عبارت از آلومینیوم و فولاد است که گریتینگ‌های فلزی ساخته شده از فولاد به دلیل استحکام و دوامی که دارد گرانتر از گریتینگ‌های فلزی آلومینیومی است. مزیت گریتینگ‌های فلزی فولادی نسبت به آلومینیومی این است که در برابر رطوبت و آب و هوای شرجی دوام و استحکام خوبی دارد و زنگ نمی‌زند.

البته شرکت‌های مختلف تولید کننده و فروشنده انواع گریتینگ با توجه به نوسانات قیمت ارز و شرایط اقتصادی امروزی ایران قیمت قطعی برای محصولات خود در سایت درج نمی‌کنند و برای فهمیدن قیمت روز این محصولات باید با کارشناسان این شرکت‌ها تماس بگیرید. کارشناسان این شرکت‌های فروشنده انواع گریتینگ لیست قیمت روز فروش آنها را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا برای خرید هر کدام از آنها اقدام کنند. با توجه به نوسانات بازار ارز و تورم موجود در اقتصاد کشور و از آنجایی که برخی از مواد اولیه این محصولات وارداتی هستند، دارای قیمت متغیر خواهند بود. یکی دیگر از مواردی در تعیین قیمت گریتینگ و صفحات مشبک گونه فلزی مؤثر است ابعاد و وزن آنها است.

ابعاد گریتینگ فولادی

ابعاد گریتینگ و شبکه های  فلزی با توجه به انواع آنها از نظر ساختاری متفاوت و گوناگون است. البته این ابعاد حالت استاندارد جهانی دارد و مشتری بر حسب نیاز خود آنها را سفارش می‌دهد. همانطور که کیفیت و نوع فلز به کار رفته در ساخت سازه گریتینگی از نوع  فلزی در قیمت آنها تعیین کننده است و ابعاد و وزن آنها هم نقش مهمی در تعیین قیمت‌شان دارد. استانداردهایی برای تعیین ابعاد و وزن گریتینگ‌های فلزی و دیگر انواع گریتینگ وجود دارد که تولید کننده باید آنها را رعایت کند. هر شرکت کارگاه و کارخانه سازنده گریتینگ با توجه به قالب‌های ریخته گری و تجهیزات و امکاناتی که دارد ممکن است ابعاد و اوزان خاصی از گریتینگ را تولید کند و مشتریان و خریداران خاص خود را دارد.

ممکن است استفاده از ابعاد خاص انواع گریتینگ نسبت به هر شهر و کشوری با توجه به استانداردهای معماری انجام پروژه‌های ساختمانی متفاوت باشد. به همین دلیل یک تولید کننده گریتینگ در هر شهر و کشوری باید به استانداردهای خاص رعایت شده در استفاده از انواع گریتینگ از نظر ابعاد و اوزان اشراف کامل و تسلط داشته باشد تا در صورت عدم رعایت این قوانین و استانداردهای تعیین شده دچار ضرر و زیان نشود.

 

گریتینگ پله فلزی

استفاده از گریتینگ پله فلزی در بسیاری از مناطق کارگاهی و پروژه‌های ساختمانی ایده آل است. چرا که این نوع از انواع گریتینگ‌ها بسیار مستحکم و با دوام هستند. همچنین آنها پیش ساخته هستند و به سرعت در محل با جوشکاری مونتاژ و نصب می‌شوند. از انواع گریتینگ  فولادی می‌توان برای پله‌های فرار ساختمان‌ها استفاده کرد چرا که در صورت آتش سوزی ساختمان آنها دوام و استحکام خود را از دست نمی‌دهند.

البته گریتینگ پله فلزی از جنس استیل استنلس و آلومینیوم هم ساخته می‌شود که دارای خصوصیات و ویژگی‌های متفاوتی نسبت به گریتینگ پله فلزی فولادی دارد. هر کدام از این گریتینگ‌های پله فلزی را می‌‌توان با توجه به درخواست مشتری در ابعاد و اوزان مختلف ساخت. انواع گریتینگ فولادی برای جلوگیری از سر خوردن و سقوط افراد از روی آنها طراحی شده است.

برای اطلاع از قیمت انواع این سازه‌های فلزی و ابعاد مورد نیاز می‌توانید به سایت شرکت‌های مطرح و شناخته شده سازنده مراجعه کنید و با کارشناسان متخصص و مجرب این شرکت‌ها تماس برقرار کنید. هر گریتینگ از اجزای مختلفی ساخته می‌شود این اجزا عبارتند از: تسمه باربر، رابط و چشمه که مرغوبیت هر کدام از این اجزا و مواد سازنده باعث مرغوبیت و کیفیت گریتینگ می‌شود.

گریتینگ غیر فلزی

در یک دسته بندی کلی گریتینگ‌ها به دو نوع گریتینگ فولادی و گریتینگ غیر فلزی تقسیم بندی می‌شوند. گریتینگ غیر فلزی از کامپوزیت، پلی پروپیلن، یو پی وی سی و پلی آمید و صفحات مشبک از فولاد، آلومینیوم و استنلس استیل ساخته می‌شود. از هر نوع گریتینگ باید متناسب با کارگاه و سازه‌های مختلف استفاده کرد و در هنگام انتخاب و استفاده باید به نوع، سایز و وزن آنها توجه کرد. مثلاً گریتینگ غیر فلزی را نباید در پروژه‌های ساختمانی و کارگاه‌هایی که از دستگاه جوش استفاده می‌کنند، به کار برد. چرا که جوش‌های دستگاه‌های جوشکاری می‌توانند بر روی این قطعات ساختمان‌ها و کارگاه‌ها بریزند و باعث سوختگی و آسیب رساندن به آنها شوند.

اما برای کارخانه‌های تولید کننده مواد غذایی و تولید کننده مواد شیمیایی بهتر است از انواع گریتینگ غیر فلزی استفاده شود چرا که این نوع از گریتینگ‌ها از دوام و استحکام بالاتری برخوردارند. یکی از مزایای گریتینگ غیر فلزی نسبت به گریتینگ فولادی در این است که این نوع از گریتینگ‌ها را می‌توان در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی ساخت. این مسئله برای معماران و طراحان سازه‌های مختلف بسیار مهم است و آنها نسبت به استفاده از گریتینگ غیر فلزی علاقه بیشتری نشان می‌دهند.

 

ساخت گریتینگ فولادی یا فلزی

طریقه و روش ساخت سازه های مشبک فلزی به دو صورت دستی و دستگاه الکترو فروژ امکان پذیر است. هر کدام از روش‌های ساخت مزایا و معایب خاص خودش را دارد. ساخت گریتینگ به صورت دستی برای تعداد و ابعاد کوچکتر انجام می‌شود چرا که بدون استفاده از دستگاه امکان ساخت انواع گریتینگ در ابعاد و اندازه‌های زیاد و صنعتی و به تعداد زیاد وجود ندارد و کاری سخت و طاقت فرسا است. امکان خطاهای انسانی و اشتباهات در این روش ساخت گریتینگ وجود دارد و اما به دلیل دقت و ظرافت بالاتر دست انسان و تعداد پایین‌تر می‌تواند قیمت بیشتری نسبت به ساخت گریتینگ صنعتی توسط دستگاه داشته باشد.

از دستگاه الکترو فروژ برای ساخت انواع صفحات مشبک فلزی و غیر فلزی در ابعاد و اندازه‌های مختلف و تعداد بالا استفاده می‌شود. استفاده از دستگاه برای ساخت انواع سازه‌های فلزی سرعت و دقت ساخت یکسان شده و قیمت آن به مراتب پایین‌تر می‌آید. به این دلیل که تولید به صورت انبوه انجام خواهد شد. یکی از مهمترین عوامل تعیین قیمت برای انواع گریتینگ، نوع ساخت آنها است. هرچه از دستگاه‌های پیشرفته با تکنولوژی بالاتر برای ساخت انواع گریتینگ با ابعاد و اندازه‌های متفاوت استفاده شود، قیمت بیشتری هم پیدا می‌کنند.

گریتینگ سازه فلزی

گریتینگ سازه فلزی نوعی از گریتینگ است که از فلز ساخته شده است. این نوع از گریتینگ از آلومینیوم، فولاد و استنلس استیل ساخته شده است و نسبت به گریتینگ غیر فلزی مزایای بیشتری دارد. البته هر کدام از انواع گریتینگ با توجه به نوع کاربری خاص خود در صنعت خاصی به کار برده می‌شود و مشتریان و خریداران خاص خود را دارد. قیمت این نوع از گریتینگ بستگی به نوع فلز به کار برده، ابعاد و سایز آن دارد. البته با توجه به بالا رفتن قیمت ارز و تورم موجود در اقتصاد کشور این نوع از محصولات و کالاها هم مانند دیگر کالاها و محصولات قیمت‌های چشمگیری پیدا کرده‌اند. سازندگان و تولیدکنندگان داخلی و خارجی زیادی این نوع از سازه‌ها را می‌سازند.

فروشگاه‌های فیزیکی و اینترنتی زیادی هستند که این نوع از سازه‌های فلزی را به فروش می‌رسانند. برای اطلاع از قیمت آنها می‌توانید به سایت‌های اینترنتی این تولیدکنندگان مراجعه کرده و با کارشناسان فروش این تولیدکنندگان تماس بگیرید تا از قیمت روز آنها مطلع شوید. هر مشتری می‌تواند با توجه به نیازی که دارد نوع خاصی از این سازه‌های فلزی با ابعاد درخواستی خود سفارش ساخت دهد و آنها را تحویل بگیرد.

صفحات مشبک فلزی

گریتینگ قطعه ای است فلزی یا فولادی که به صورت شبکه ای  از فلز یا فولاد ساخته و تولید می شود که این  قطعه تولید شده به جهت داشتن  مقاومت بالا در برابر فشارهای زیاد کاربردهای فراوانی دارد از سازه های مشبک فلزی یا فولادی به عنوان مثال در کارگاه های تولید ماشین های سواری و صنعت خودروسازی و ساخت ماشین های صنعتی و ساخت پله های فلزی استفاده می گردد .گریتینگ ، علاوره بر فلزی به صورت غیرفلزی نیز ساخته و تولید می شود. گریتینگ را  به جهت بالا بردن تحمل قطعه در برابر خوردگی گریتینگ آنرا به صورت گالوانیزه نیز تولید می نمایند. گریتینگ و سازه های  فلزی به صور مختلف ساخته و تولیدمی گردد.

حالت تسمه در تسمه ، تسمه در میلگرد از حالت های ساخت صفحات مشبک فلزی می باشد که به بسیار معروف می باشد.ضمنا صفحات مشبک فلزی یا غیرفلزی را همانطور که قبلا به آن اشاره گردید جهت جلوگیری از خوردگی آن را آبکاری می نمایند.که به آن اصطلاحا گالوانیزه گرم میگویند و برای شکیل یا زیبایی بیشتر آن را رنگ می نمایند.گریتینگ معمولا بر روی دو تکیه گاه قرار میگیرد. و بدین وسیله می تواند وزن های زیاد را بر روی خود تحمل نماید.

دلایل استفاده از صفحات مشبک فلزی

۱-ضد لغزنده بودن آن به علت داشتن زبر بودن سطح آن

۲-سبک بودن آن نسبت مصالح ساختمانی در صنایع

۳-ساده تر بودن نظافت آن نسبت به سطوح دیگر

۴-سادگی عبور گازهای ایجاد شده در صنایع به علت حفره دار بودن آن

۵-عبور نورخورشید از سطوح شبکه ای در صنعت که موجب صرفه جویی در مصرف انرژی میگردد.

گریتینگ فولادی و پله فلزی با توجه به شرایط و محل های  استفاده از آن ، انواع مختلفی دارد :

که بر اساس جنس آن ، نوع و فاصله قرارگیری تسمه باربر  و تسمه رابط طبقه بندی می گردد.

تماس تلفنی با شرکت اراک گرینینگ