انواع گریتینگ : قیمت انواع گریتینگ گالوانیزه + بست گریتینگ و [گریتینگ پله]

تنوع در تولید و ارائه محصولات انواع گریتینگ و صفحات مشبک فلزی یا غیر فلزی بسیار بالاست و این موضوع دسته‌بندی و انتخاب انواع گریتینگ را اندکی دشوار می‌نمایاند. با این حال، برخی از پارامترهای دسته‌بندی اهمیت بیشتری داشته و بیشتر توسط کاربران مورد پرسش قرار می‌گیرند. در این مطلب ما می‌خواهیم انواع گریتینگ از پنج بعد رایج یعنی انواع گریتینگ گالوانیزه، انواع گریتینگ پله، انواع صفحات مشبک  کامپوزیت ، انواع بست گریتینگ، و قیمت انواع گریتینگ مورد بررسی قرار دهیم.

 

انواع گریتینگ گالوانیزه

یکی از مسائل مهمی که پیرامون موضوع انواع صفحات مشبک فلزی و به خصوص گریتینگ فولادی مطرح می‌شود، نوع پوشش گریتینگ جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی است. پوشش‌های مختلفی می‌توانند برای این منظور به کار روند. بهترین پوشش ممکن در حال حاضر گریتینگ گالوانیزه می‌باشد. رایج‌ترین انواع سازه های مشبک گالوانیزه را می‌توان از نوع گریتینگ گالوانیزه گرم و گریتینگ گالوانیزه سرد تقسیم‌بندی کرد.

گریتینگ گالوانیزه گرم از بهترین و مقاوم‌ترین انواع صفحات مشبک گونه از نوع گالوانیزه محسوب می‌شود. در این شیوه از تولید، صفحات فلزی در درون مواد مذاب پوشش گالوانیزه (مثلاً روی) غوطه‌ور شده و پس از ساخت و پرداخت خنک شده و به بازار عرضه می‌شوند.گریتینگ گالوانیزه سرد از لحاظ مقاومت در برابر خوردگی و طول عمر، بهتر از پوشش رنگ اما کمی ضعیف‌تر از پوشش گالوانیزه گرم می‌باشد. در این حالت مواد گالوانیزه همانند رنگ یا اسپری به سطح مورد نظر اعمال شده و پس از خشک شدن آماده عرضه می‌گردند.

همچنین در دسته‌بندی انواع گریتینگ گالوانیزه ، موضوع مواد مصرفی جهت گالوانیزه کردن سطوح گریتینگ نیز مهم و حائز اهمیت است. از میان پوشش‌های مختلف گالوانیزه سه پوشش نیکل، کروم و روی بیشترین کاربرد را در تولید گریتینگ گالوانیزه دارند. در مواردی که دستیابی به سطوحی با میزان مقاومت خاص جهت استفاده در صنایع نفت و گاز یا محیط‌های بسیار خورنده مد نظر باشد تولید گریتینگ گالوانیزه با ترکیب مناسبی از نیکل و کروم صورت می‌گیرد.

 

فروش گریتینگ گالوانیزه

 

انواع گریتینگ پله

در انتخاب انواع قطعات از نوع گریتینگ پله مسائل مختلفی می‌توانند دخیل باشند. کاربری پله‌ها، اینکه از نوع پله فرار باشند یا پله‌هایی که همه روزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، در فضای باز نصب شده باشند یا محیط بسته، میزان خورندگی محیط بالا یا نرمال باشد و … از مهم‌ترین نکات مورد توجه در انتخاب انواع سازه های مشبک از نوع گریتینگ پله می‌باشند.

با توجه به این نکات است که ابعاد و اندازه کلی پله، طراحی شبکه گریتینگ سطوح (از نظر فواصل و ابعاد چشمه‌ها)، طراحی استاندارد برای جلوگیری از لغزندگی و سرخوردگی، جنس مصالح، و نوع پوشش مورد استفاده جهت تولید گریتینگ پله تعیین می‌شوند. به عنوان مثال در محیط‌هایی که امکان سرخوردگی و لغزندگی زیاد است، از انواع ویژه گریتینگ پله استفاده می‌شود که دارای نقاط برجسته بر روی سطوح کف پله هستند. میزان فواصل و ابعاد نقاط تحت الگوهای استاندارد طراحی و محاسبه می‌شود تا از آسیب دیدن کاربران در حین تردد بر روی پله جلوگیری ‌شود.

در مواردی که پله‌ها در فضای باز نصب شده‌اند یا احتمال خوردگی آن‌ها به دلایل شرایط محیطی بالاست استفاده از پوشش‌های گالوانیزه متناسب با شرایط محیطی جهت تولید گریتینگ پله اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. علاوه بر انتخاب جنس و طرح گریتینگ کف پله، در مواردی که لازم باشد، طراحی گریتینگ برای حفاظ‌های پلکان نیز به جای نرده یا سایر حفاظ‌های رایج مورد توجه قرار می‌گیرد.

انواع سازه های از نوع کامپوزیت

با پیشرفت صنعت مواد و متالوژی، تولید انواع گریتینگ کامپوزیت در سال‌های اخیر بسیار رایج شده است. به طور کلی مواد کامپوزیت می‌توانند زمینه سرامیکی، پلیمری و یا فلزی داشته باشند. فایبرگلاس یکی از پرکاربردترین مصالح کامپوزیت مورد استفاده در تولید انواع و اقسام گریتینگ می‌باشد که دارای زمینه پلیمری بوده و توسط فیبرهای شیشه تقویت شده ‌است.

از علل رواج و محبوبیت گریتینگ فایبرگلاس به عنوان یکی از مشهورترین انواع قطعات از  جنس گریتینگ کامپوزیت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان ایجاد سطوح مقاوم در خوردگی بدون نیاز به پوشش
  • مقاومت در برابر آتش‌سوزی
  • وزن سبک‌تر نسبت به گریتینگ‌های فلزی (تا ۷۰٪)
  • نسبت مقاومت به وزن بالا در مقایسه با بسیاری از مصالح رایج
  • پایین‌تر بودن هزینه‌ها و دغدغه‌های دوران نگهداری
  • امکان ایجاد طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و جذاب
  • امکان ساخت و پرداخت سطوح مختلف از جمله سطوح مقاوم در برابر لغزندگی و سر خوردگی

انواع بست گریتینگ

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر سازه و تأسیساتی، برقراری اتصالات صحیح جهت حفظ دوام و ایمنی مجموعه می‌باشد. در خصوص پروژه‌های اجرا شده با انواع گریتینگ نیز در نظر گرفتن انواع بست گریتینگ متناسب با استانداردهای هر پروژه از ضروریات می‌باشد. در انتخاب نوع بست گریتینگ ساختار کلی بست، ابعاد و جنس مصالح باید با دقت تعیین شود. در ساختار بست گریتینگ حالت‌های مختلفی داریم ولی رایج‌ترین حالات بست‌های M، C و L هستند که شکل کلی این بست‌ها را در تصویر ملاحظه می‌نمایید.

اقسام بست‌ گریتینگ M جهت برقراری اتصال به گونه‌ای می‌باشند که در آن دو دیواره از یک چشمه درگیر اتصال می‌گردند. اتصال معمولاً در چشمه‌های مربوط به چهار گوشه گریتینگ صورت می‌گیرد. از این اتصال برای ثابت کردن سطوح گریتینگ در جای خود در مواردی که لبه‌های گریتینگ بسته هستند، بهره‌گیری می‌شود. نحوه اتصال را در شکل زیر ملاحظه می‌فرمایید.

اقسام بست‌ گریتینگ L نیز همچون انواع M برای ثابت کردن سطوح در جای خود به کار می‌روند اما در این نوع از بست‌ها تنها یکی از دیواره‌های یک چشمه درگیر اتصال می‌شود. بنابراین بست L مناسب گریتینگ‌هایی خواهد بود که لبه‌های کناری باز دارند.

بست‌های C از نظر کاربردی با دو مورد پیشین کاملاً متفاوت بوده و برای اتصال دو پنل گریتینگ به یک‌دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هر یک از بست‌های معرفی شده می‌توانند با توجه به اقسام گریتینگ ابعاد و اندازه‌های مختلفی داشته و جنس آن‌ها نیز متناسب با پروژه تعیین خواهد شد. لازم به ذکر است که ساختارهای فراوانی برای بست‌های گریتینگ طراحی شده‌اند و موارد معرفی شده تنها موارد رایج‌تر را در بر می‌گیرند.

قیمت اقسام گریتینگ

پس از آشنایی با دسته‌بندی گریتینگ بر اساس پارامترهای مختلف ممکن است قیمت انواع و اقسام گریتینگ نیز برای شما مورد سؤال باشد. همان‌گونه که در توضیحات مربوط به هر یک از انواع شبکه های گریتینگی در زمینه‌های مختلف ملاحظه فرمودید، نکات و مسائل مختلفی بر روی انتخاب گریتینگ تأثیرگذارند که در قیمت محصول انتخابی نقش خواهند داشت.

به عنوان مثال از نکات مهم تأثیرگذار در قیمت انواع سازه های از جنس گریتینگ نوع پوشش گریتینگ از جمله گالوانیزه گرم یا سرد می‌باشد. گریتینگ گالوانیزه گرم گران‌ترین حالت و در عین حال با دوام‌ترین و مقاوم‌ترین گزینه محسوب می‌شود. گریتینگ گالوانیزه سرد قیمت معقول‌تری داشته و در عین حال مقاومت کمتری نیز دارد. نوع کاربری و متعاقباً مقاومت مورد انتظار از ساختار گریتینگ در تحمل بارهای وارده نیز نقش مهمی خواهند داشت. در این زمینه محاسبات مهندس طراح بر اساس استانداردها تعیین کننده جنس و نوع گریتینگ خواهد بود.

در مواردی که استفاده از گریتینگ در ساختمان و فضای شهری مد نظر بوده و طراحی خاص و زیباتر مد نظر باشد، اغلب گزینه‌های انتخابی گران‌تر خواهند بود. پس از مشاوره تخصصی در خصوص پروژه شما و با مشخص شدن مجموعه‌ای از شرایط تأثیرگذار از جمله مثال‌های مذکور، اعلام قیمت انواع صفحات مشبک مناسب برای شما توسط کارشناس و مهندس مشاور صورت خواهد گرفت.